Araç Takip Sistemi ile Kilometre Kontrolü

Araç Takip Sistemi ürünleri GPS üzerinden araçların konum bilgileri ve diğer veri bilgilerinin kontrol edilebildiği cihazlardır. Tüm Motorlu Taşıtlarda kullanılan araç takip sistemi cihazları ile araçların kilometre kontrolleri sağlanabilmektedir. Peki, Nasıl oluyor da araçların kilometre bilgileri GPS uyduları üzerinden alınabiliyor?

Kilometre bilgileri hız ve mesafeden alınmaktadır.

Standart olarak araçlara takılan Araç Takip cihazları 3 kablo ile çalışmaktadır. Araçtan Şase alınır, direkt besleme için elektrik alınır ve ayrıca kontak bilgisi alınır. Kilometre için herhangi bir bağlantı yapılmaz. Fakat Kilometre bilgisi, araç hızı, koordinat bilgileri gibi birçok bilgi Uydular üzerinden izlenmektedir. GPS uydularından araçların hız bilgileri A noktasından B noktasına geçen süre ve kat edilen yol üzerinden araçların anlık hız bilgileri alınmaktadır. Tabiki bu bilginin tam ve konum bilgisinin doğru olması için en az 4 farklı uyduyu net olarak Gps takip cihazlarının görmesi ve iletişim halinde olması gerekmektedir.

OBD ve Canbus üzerinden de kilometre kontrolü yapılmaktadır.

Ayrıca Araç takip cihazları ile GPS uyduları üzerinden değil Üç farklı yöntemle araçların hız ve kilometre bilgilerinin kontrol edilmesi sağlanır. Bu yöntemler araçların kilometre sensöründen bilgi alınması, OBD soketi üzerinden hız ve kilometre bilgisinin alınması ve son olarak Canbus araç takip cihazları ile aracın kendi haberleşme protokolünden veri alınması olarak gerçekleşmektedir.

Araç kilometre sensöründen alınması için araç marka modellerine uygun olan araç takip cihazları ile bu işlem yapılabilir fakat çok fazla araç modeli olmasından dolayı her araç modeli için araç takip cihazlarında revizyon yapılması gerekmektedir. Bu nedenle tercih edilen yöntem değildir.

OBD Bağlantısı ile araç bilgileri alınmaktadır. Araç arıza ve diğer bilgilerin okunabildiği sokettir. Bu soket araçların arıza bilgileri için servislerin kullandığı soketlerdir. Araç arızaları burdan okunabilmektedir. Fakat bu OBD Soketi araç takip cihazları için geliştirilmemiş ve görevi bahsettiğimiz üzere arıza kodlarını okumaktır. Araca zarar verebilme olasılığından dolayı riskli bir uygulama olacaktır.

Canbus üzerinden araçların anlık hız bilgileri alınabilmektedir. Canbus araç haberleşme protokolüdür. 2004 model üzerinde bulunan araçlar da standart olarak sunulan bu haberleşme kaynağından araç motor parametre bilgileri, kilometre bilgisi, anlık yakıt tüketimi, toplam yakı tüketim bilgisi gibi birçok veriye ulaşılabilmektedir. Tüm araç modellerinde farklı bilgiler mevcut olup araç üreticileri bu bilgilerin belirli kısmını paylaşmaktadırlar. Dezavantajı olarak her araç modeli için ayrı bir veri okuma yapısı geliştirmesi gerekmektedir. Bu nedenle Canbus araç takip ürünleri Yüksek tonajlı araçlarda kullanılmaktadır. Yakıt tüketimin çok yüksek olması nedeni ile Tır, Kamyon, Otobüs vb. araçlarda Canbus üzerinden veri kontrolü sağlanmaktadır.

Yukarda bahsettiğimiz Alternatif yöntemlerin uygulanmadan Basit ve Kolay bir şekilde GPS Uyduları üzerinden kilometre bilgisi alına bilmektedir. Araç kilometre bilgileri aracın koordinatlar arasında ne kadar sürede katettiği üzerinden hız hesaplaması yapılmaktadır.

 

0 cevaplar