Araç Takip Sistemi Nasıl Çalışır ?

İçindekiler

Araç takip sistemi nedir ?

Araç Takip Sistemleri cihazları ilk etapta kullanım amaçları askeri olarak başlamıştır. Devletler askeri amaçlı olarak Uyduları Dünya yörüngesinde konumlandırmışlardır. Süreç ilerledikçe teknolojinin insanlara sunulması ile beraberinde Takip sistemleri halka açılmıştır. 1970’li yılların sonunda GPS Uydu teknolojileri yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Özellikle GPS Uydu teknolojisinin yaygınlaşması ile beraberinde konum bazlı ürünler yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu hizmet arasında Araç Takip sistemi ürünleri yoğun olarak işletmeler tarafından tercih edilen ürünler arasına girmiştir. Firmalar saha ekiplerini GPS uyduları üzerinden çalışan araç takip cihazları ile takip etmeye başlamışlardır.

Araç takip sistemi nereye takılır?

Araç takip ürünleri tüm araç modellerine uygun olan yapıya sahiplerdir. Otomobil, çekici, kamyon, tır, otobüs vb. 8 – 36 volt arasında çalışan tüm taşıtlar için tasarlanmış ürünlerdir. Cihazların montajı ortalama 20 dakika sürmekte olup 3 kablo ile çalışmaktadır. Aracın içinde sürücü tarafından görünmeyen bir noktada takip sitemi takılmaktadır. Araç marka modeline göre montaj uygulamaları değişmektedir.

Araç takip sistemi nasıl çalışır

Araç Takip Sistemi Nasıl Çalışır ?

Kısaca bahsettiğimiz şekilde araç takip sistemi ürünleri Askeri amaçlı gönderilen uydular ile başlamış sonrasında insanların kullanıma açılmıştır.

Araç takip sistemi ürünleri her araç için ayrı ürün montajı yapılmaktadır. Tüm takip cihazları içinde araç bilgilerinin sunuculara gönderilmesi için veri gönderim hatları (M2M) bulunmaktadır. Düzenli ve sürekli olarak araçlardan veri bilgileri sunuculara aktarılmaktadır. Data sim kartları GSM operatörleri üzerinden (Turkcell, Vodafon, Türk Telekom) veriler transfer edilmektedir

Araçlara yapılan takip cihazları sonrasında araçlar hareket halinde veya kontak kapalı durumunda düzenli olarak konum bilgisi, kilometre vb birçok veri bilgisini sunuculara SİM kartlar üzerinden aktarmaktadır.

Data veri gönderim

Veri gönderim

Tüm cihazların içinde veri gönderim sağlaması için sim (M2M) kart vardır. Sim kart üzerinden araç takip cihazı veri bilgileri sunuculara iletilir. Hatlar Turkcell, Vodafon veya Türk Telekom sim kartları olabilir. Uluslararası dolaşımda ilgili ülkenin sim kartları kullanılmaktadır.

Araçlar kontak açık ve kapalı pozisyonda Uydular üzerinden konum bilgisi almaktadır. Aldıkları konum ve araç içinde bulunan sensör bilgilerini içinde bulanan M2M veri gönderim hatları ile sunuculara iletirler. M2M nedir yazısını inceleyebilirsiniz. 

Araç takip sunucuları

Araç takip sunucuları

Tüm cihazların içinde veri gönderim sağlaması için sim (M2M) kart vardır. Sim kart üzerinden araç takip cihazı veri bilgileri sunuculara iletilir. Hatlar Turkcell, Vodafon veya Türk Telekom sim kartları olabilir. Uluslararası dolaşımda ilgili ülkenin sim kartları kullanılmaktadır. Araçlar kontak açık ve kapalı pozisyonda Uydular üzerinden konum bilgisi almaktadır. Aldıkları konum ve araç içinde bulunan sensör bilgilerini içinde bulanan M2M veri gönderim hatları ile sunuculara iletirler. 

Araç takip Mobil Uygulama

Web ve Mobil Uygulamalar

Kullanıcılar WEB ve MOBİL Uygulamalar üzerinden araçlarını anlık olarak takip edebilirler. WEB Ekranları üzerinden detaylı raporlama ve analizler ile tüm saha süreçlerinin kontrollerini sağlarlar. Excel veya farklı uygulamalar üzerinden belirledikleri iki tarih arasındaki tüm verileri raporlayabilirler. Araç Takip Web Kullanım Ekranları inceleyebilirsiniz.

MOBİL uygulamalar ile araçların anlık konum bilgisi, Google sokak görünümü, motor blokaj gibi birçok farklı fonksiyonu kullanabilirler. Aracıma götür butonları ile aracın bulunduğu noktaya haritalar üzerinden güzergâh çizilebilir. Mobil Uygulama Ekranlarını inceleyebilirsiniz.

0 cevaplar