Araç Takip Sistemi Nedir ?

Araç Takip Sistemleri işletmeler için Sahada aktif olan araçların kontrolü sağlanması için geliştirilen GPS Uydu takip sistemleridir. 7/24 Kesintisiz olarak çalışabilen araçların tüm gün içinde yaptığı aktiviteleri kontrol etmenize imkan sağlayan teknolojik yapıları ile anlık veri transferi yapabilen takip cihazlarıdır.

Şirketler sahada bulunan Araçlarının Kontrolü sağlayarak işletmelerine Kazanç sağlayan GPS Takip Sistemleridir. Sahada bulunan araçların x ve y koordinat bilgileri GPS Uyduları üzerinden tespit edilerek Data İletişim hatları (M2M) ile Sunuculara gelen verilerin işlenerek kullanıcılar tarafından Araç takip sistemi yazılımı ile takip ve raporlanabilmesidir.

Raporlamalar

Kullanıcılar Sahada bulunan araçlardan gelen Araç Takip Cihazı Data verilerini tek bir ekran veya alt kullanıcılar oluşturarak izleyebilir ve sistem üzerinden geçmişe dönük raporlar alabilmektedirler.

Araç Takip Cihazı Bileşenleri

Araç takip sistemi ürünlerinin çalışabilmesi için gerekli olan yapı aşağıda belirtilmiştir. Sistem uydular üzerinden gelen veri bilgileri ile bu bilgilerin GSM baz istasyonları üzerinden araç takip sistemi sunucularına iletilmesi ile çalışmaktadır.

Araç Takip Sistemleri Genel yapı itibariyle 3 farklı değişken üzerinden çalışmaktadır.

  1. Araç Takip Cihazı
  2. Data İletişim Hattı
  3. Araç Takip Sunucuları ve Yazılımı

Araçlar üzerinden bulunan araç takip cihazları araç takip sistemi üzerinden belirlenen zaman periyotlarında Uydular üzerinden alınan x ve y koordinat konum bilgileri ve araç üzerinde bulunan Sensör bilgilerini kayıt altına almaktadır.

GPS Baz istasyonlarından gelen Araç Takip Sistemi Koordinat ve Sensör verileri Araç takip sistemi yazılımı üzerinden Kullanıcılara ulaştırılmaktadır. Araç Takip Sistemi kullanıcıları araç takip sistemi yazılımı üzerinden araç konum bilgileri ve geçmişe dönük araç aktivite bilgilerini raporlayabilmektedirler.

GPS (Global Positioning System) Küresel konumlama Sistemleri Dünya üzerinde bulunan 24 Farklı Uydu üzerinden çalışmaktadır.

İlginizi çekebilir; Araç Takip Aksesuarları | GPS Nedir ?

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir