Araç Takip Sisteminde Uyku Modu Nedir ?

Araç takip sistemi Uyku modu bataryalı araç takip cihazları için kullanılan bir özelliktir. Özellikle enerji gereksinimi olamadan uzun süreli veri transferi gerekli olan alanlarda kullanılan ürünler arasındadır. Örnek olarak Konteyner takip cihazları, motorsiklet takip sistemi ürünlerinde bataryalı olan GPS takip cihazlarından çok daha uzun süreli veri alınması için geliştirilen yazılım ve donanım özellikli ürünlerdir.

Uyku moduna sahip olan ürünler herhangi bir enerji besleme ünitesine gerek kalmadan çok uzun süre veri transferi yapabilecek yapıya sahipleridir. GPS Takip Cihazları iç yazılımı ve özelliği sayesinde cihazlar veri göndermediği zaman Uyku moduna geçerek enerji tüketimini minimum seviyelere çekmektedir.

Araç Takip Sistemi ürünleri en yüksek enerji tüketimini GPS uyduları üzerinden konum bilgisini almak ve alınan bu bilgilerinin en yakın GSM operatörüne bağlı baz istasyonu üzerinden veri transferi yapmak işlemlerinde tüketmektedirler. Uyku moduna sahip olan ürünler ise veri sıklığını belirli zaman ve periyotlarda göndermeleri sayesinde çok daha uzun süreli veri transferi sağlanabilmektedir.

Uyku Modu Nasıl Çalışır ?

Akıllı yapı ve donanıma sahip olan araç takip sistemi ürünleri uyku modunda uzun süreli veri gönderme imkanı sağlamaktadırlar. Cihaz kontak açık ve hareket algıladığında uyku modundan çıkarak aktif veri gönderimine başlamaktadır. Kullanıcı aracın kontağı kapatması durumunda veri paketleri belirlenen bir süre sonrasında Uyku moduna geçecektir.

Uyku modu cihazlara gönderilecek olan komutlar ile aktif duruma gelmektedir. Örnek olarak cihaza aktif ve hareketli durumda veri sıklığı 30 sn ve kontak kapatması durumunda 120 dakika sonra sunucu ve baz istasyonu üzerinden konum göndermemesi şeklinde yapılandırılmaktadır.

Bu komut sonrasında cihaz 120 dakika sonra uyku moduna geçerek GPS uyduları ve Baz isatasyonu üzerinden veri almamakta olmasına karşın Sunucu (Veri Tabanı) kısmına ufak paketler göndererek sunucuya bağlı olduğu bilgisini sürekli olarak göndermektedir.

Ürün içinde bulunan algılayıcılar sayesinde cihazın hareket algılaması, sarsıntı algılaması veya devrilmesi durumunda cihaz uyku modundan çıkarak düzenli veri gönderimine geçmektedir. Bu sayede herhangi bir besleme olmadan cihazlar 1 yıldan uzun süre veri gönderebilme özelliğine sahip olmaktadırlar.

Uyku moduna sahip olan ürünler Motorsiklet takip sistemi, Jenaratör Takip Sistemi , Tekne Takip Sistemi, Kargo taşmacılığı vb. sektörlerde kullanılmaktadır.  

0 cevaplar