Bataryalı araç takip sistemi ile araçta bulunan takip cihazının enerji beslemesinin kesilmesi durumunda bataryalı araç takip cihazı üzerinden veri alınabilmektedir. Batarya modülü sayesinde cihaza gelen direkt enerji kesilmiş olsa dahi araç takip cihazı Gps uydularından konum bilgisini alabilir ve araç takip cihazı üzerinde bulunan veri gönderim hattı üzerinden en yakın baz istasyonu üzerinden veri alışverişi yapabilmektedir.

Bataryalı araç takip cihazları araç takip sistemi takılabilen tüm araç modelleri ile uyumlu olması bataryalı gps takip cihazlarının kullanım alanları genişletmektedir. Bataryalı takip cihazları motosiklet, Rent a car araçları, konteyner gibi özel çözümler için geliştirilen ürünler arasındadır.

Bataryalı araç takip cihazlarından alınan bilgiler standart araç takip sistemi ürünleri ile aynı verileri kapsamaktadır. Araç takip sistemi yazılımı üzerinden kullanıcılar araçlarını anlık olarak takip edebilir ve geçmişe dönük verileri araç takip sistemi yazılımı üzerinden raporlayabilirler.