Bluetooth kablosuz Teknoloji

Günümüzde haberleşme araçlarının büyük bir kısmı Bluetooth kablosuz teknoloji kullanmaktadır. Nesneler arasında haberleşmede yaygın bir kullanım alanı vardır. Kablosuz haberleşme ile Depolar, Veri transferleri, Paylaşımlar vb. birçok veri akışı Bluetooth teknolojisi ile hayata geçmektedir. Kısaca Bluetooth kablosuz veri transferi dijital cihazlar arasında haberleşmesini gerçekleştiren kısa mesafeli bir teknolojidir.

Bluetooth çalışma prensibi

BBluetoothluetooth teknolojisinde genel olarak iki cihazın eşleşmesi ile veri transferi sağlanmaktadır. Bazı durumlarda cihaz sayısı birden fazla olabilir ve tüm cihazlar senkronize olarak çalışmaktadır. Kablosuz bir teknoloji olmasından dolayı kullanımı kolay fakat dezavantaj olarak algılama mesafeleri kısadır.

Bluetooth 2.4 ve 2.485GHz aktarım bandı üzerinde radyo frekansı ile çalışmaktadır. Düşük bir enerji ile çalışan Bluetooth, uzun bir pil ömrü sağlar. Bluetooth cihazları, kullanıcıyı 50 metre uzaklığa dek bir alandaki diğer ürünlere bağlamaya yarayan bir çipe sahiptir.

Bluetooth ile iki akıllı cep arasında veya PC ile akıllı cep arasında fiziksel bir bağlantı olmaksızın veri transferi yapılabilir. Radyo teknolojisi, kablosuz telefonlarda da kullanılmaktadır.

Telefondan kulaklığa ses aktarımı ise Advanced Audio Distribution (A2DP) ile yapılır. Burada ses, cep telefonuna akış yapılarak kullanıcının hareket halindeyken konuşabilmesi sağlanır.

Bluetooth ismi

940 ve 981 yılları arasında yaşamış olan, Danimarka kralı Harald Blatand’dan gelmektedir. Kralın yönetimindeki ülkesinde toplumun birbirleri ile  iletişim sağlaması ve yakınlaşmasını sağlamıştır Danimarka ile Norveç’i birleştirmiştir. Aslında bir Viking olan kral Blatand’ın adı İngilizceye Bluetooth olarak geçmiş, kısa-mesafeli haberleşme sistemi fikrini ortaya atanlar tarafından bu sisteme, Kral Harald Bluetooth ‘un anısına atfen, Bluetooth adı verilmiştir. Bugün, insanların birbirleriyle konuşmasını salık veren ve Norveç ile Danimarka’nın birleşmesini sağlayan Kral Bluetooth ’un adı, cihazların birbiriyle haberleşmesini ve bilgisayarlar ile Telekom dünyasının birleşmesini sağlayan sistemin adıdır.

Bluetooth Kullanım Alanları

Bluetooth Kablosuz haberleşme modüllerinin kullanım alanları çok yaygındır. Kısa mesafede haberleşme pek çok farklı sektörde kullanılmaktadır. Tablet, Bilgisayar, Telefon, Kahve makinası gibi birçok ürün grubunda Bluetooth teknoloji yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.

Ayrıca Akıllı Telefonlarda bulunan Bluetooth teknolojileri yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Veri transferi, Resim gönderimi, kablosuz olarak Bilgisayara bağlanması gibi birçok amaç için Kablosuz teknolojilerden yararlanılmaktadır.

  • Cep Telefonları
  • Kahve Makinaları
  • Kulaklık
  • Televizyon
  • Masaüstü Bilgisayarlar
  • Diz üstü Bilgisayarlar
  • Kablosuz yazıcılar

 

Araç Takip Sistemi ile çalışabilen Bluetooth teknolojisi farklı amaçlar için müşterinin özel proje isteklerine göre şekillendirilerek çözüm odaklı çalışmalar yapılabilmektedir.

0 cevaplar