Araç Takip Emniyet Kemer Bilgisi

Sürücülerin yapmış olduğu kazalarda Emniyet kemeri sürücünün hayatı kurtaran koruma birimidir. Sürücülerin araç kullanımda zorunlu olarak takması gereken Emniyet Kemeri herhangi bir kaza esnasında sürücünün yaralanma veya ölümle sonuçlanabilecek bir kazayı engellemede çok büyük etkendir.

Araç takip sistemi cihazları ile artık sadece araçların konum bilgisini görmekten öteye akıllı araç takip sistemi cihazları ile araçlardan farklı veri bilgileri alınabilmektedir. İş güvenliği kapsamında şirket personelinin araç kullanımı esnasında Emniyet Kemeri takıp takmadığı artık araç takip cihazı ile takip edilebilmektedir.


İş güvenliği yasasında da belirtildiği üzere sürücülerin araç kullanımında emniyet kemeri takması hem yasal zorunluluk hem de iş güvenliği kanuna göre uygulanması gerekli olan bir kriterdir. Maalesef toplumsal olarak Emniyet Kemere konusunda gerçekten de duyarsız kalmaktayız. Sadece Polis çevirme noktalarında Ceza kesilmemesi için kullanılan Emniyet Kemeri kaza esnasında bizi koruyacak en büyük emniyet faktörüdür. Sürücülerin Emniyet kemeri takması maalesef kendi inisiyatiflerine bırakılmış olan bir seçenektir.

Turuncu araç takip sistemleri olarak Arge çalışmaları ile Emniyet Kemeri bilgisi araç içerisinden alınabilmektedir. Bu sayede sürücülerin Emniyet Kemeri kullanmadan araç kullanımları raporlanabilmektedir. Sürücü araca binmesi ile beraberinde kontak açılması ile başlayan Emniyet Kemer bilgisi sürüş esnasında sürücünün kemeri çıkarması durumunda anlık olarak bildirimler sağlanmaktadır.

Sürücünün araç kullanımda belirlenen bir hız limiti üstüne çıkması durumunda sistem aktif olarak çalışmakta olup sürücünün Emniyet kemeri takmaması durumunda ilgili birimlere anlık olarak bildirimler yönlendirilmektedir. Sürüş esnasında düzenli olarak veri bilgileri alınarak sistem üzerinden loglanmaktadır.

Araç Takip Sistemi kullanıcıları belirledikleri kriterlere göre sürücülerin Emniyet Kemer takma davranışlarını, hız limiti ihlali, Şehir içi ve Şehir Dışı hız limitleri, Ani hareket, ani yavaşlama, Aşırı hız, sollama, Kasis ve Bozuk yol gibi birçok bilgiye ulaşabilirler. Ayrıca kullanıcılar tanımlama yapmaları durumunda raporları Günlük, Haftalık veya Aylık olarak araç takip sistemi yazılımı üzerinden raporlayabilirler.


3 Noktalı Emniyet Kemeri otomobillerde %45 koruma sağlarken Kamyonetlerde bu oran %60 lara kadar çıkmaktadır. Ölümlü kazalarda emniyet kemeri takılı olan yolcuların %24,8 zarar görmeden kazadan kurtulmaktadır. Trafik kazası ölümlerinin yüzde 35’inin şehir içinde ve büyük olasılıkla günlük güzergahlar üzerinde meydana geldiğinin anlatıldığı açıklamada, “Emniyet Genel Müdürlüğü kaza istatistiklerinde 2001 yılında meydana gelen kazaların yüzde 88.79’unun yerleşim alanları içinde meydana geldiği ve yaralanmaların yüzde 66.3’ünün, ölümlerin ise yüzde 44.31’inin bu kazalar sonucu ortaya çıktığı görülmektedir. Emniyet kemeri kullanmıyorsanız, 30 km/s hızda çarptığınızda bile, ağır yaralanma riski çok fazladır. Emniyet kemeri takmamış yaralıların yüzde 70’i, 50 km/s’dan daha düşük bir hızda yol alırken yaralanmıştır. 50 km/s hızdaki bir çarpma, 4. kattan düşmeyle eşdeğerdir.” ifadeleri yer aldı.

0 cevaplar