En iyi araç takip sistemi hangisidir? Tüketiciler araç takip cihazı satın almadan önce ve araç takip firmaları araştırmadan önce en iyi araç takip cihazı satın almak için araştırma yapmaktadırlar. En iyi ve profesyonel bir araç takip cihazı satın almadan önce iyi bir analiz yapmalısınız. Satın alınacak ürünler uzun süreli kullanılan ve abonelik hizmeti ile satın alınan ürünlerdir. Hızlı tüketimi olan bir ürün olmadığı için doğru analiz etmeniz gerekmektedir.

En iyi araç takip cihazı satın almadan önce farklı kriterleriniz olması gerekmektedir. Satın alacağınız ürünün Elektronik donanımından, Firma ile iletişim kurabilmeniz, raporlama seçenekleri, teknik servis desteği, fiyat politikası vb farklı kriterler vardır.

Elektronik Donanım

Araç takip firmaları rekabet koşullarınlar rakiplerinden daha uygun fiyatlarda ürün satabilmek için bazı maliyetlerinde ekonomik ürünler tercih etmektedirler. Örnek olarak GPS modülleri veya GPS modüllerinde kaliteden taviz verilmesi durumunda araçlarda konum sapmaları ve doğru bilgi gelmeme gibi birçok detay vardır. Örnek olarak; Offline kayıt tutabilmesi için araç takip cihazlarında mikro işlemci olması gerekmektedir. Mikroişlemci kullanılmayan cihazlarda araç takip cihazı içinde bulunan M2M hattı da kaynaklanan bir sıkıntıdan dolayı offline data bilgisi alamazsınız. Normal durumunda M2M Veri Gönderim Hattı bir arıza olması durumunda cihazın bu bilgileri sunucuya gönderemese bile offline data olarak saklaması gerekir. Bunun nedeni maliyet yönünden mikro işlemci kullanılmamasıdır.

Sunucu Kalitesi

Araç takip sunucuları araç takip cihazlarından M2M hatları üzerinden gelen verilerin depolandığı alanlardır. Sunucuların kalitesi sizin web üzerinden veya mobil uygulamalardan erişim hızını, raporlama hızınızı etkileyen unsurlar arasındadır. En iyi araç takip cihazı olsa dahi eğer sunucular kalitesiz ve yeterli kapasitede olmaması durumunda raporlama ve araç takip sistemine bağlantılarda yavaşlamalar ve sıkıntılar olacaktır. Özellikler Filo Takip Sistemi ürünlerini tercih eden ve araç sayısı 100 ve üzeri olan firmalarda bu sıkıntılar araç sayısının yüksekliğinden dolayı daha fazla yaşanacaktır.

İletişim Kanalları

En iyi araç takip firması seçmeden önce firma ile iletişim kanallarının ne kadar sağlıklı olduğunu anlamanız gerekir. Ürün satışından sonra teknik destek taleplerinizde, araç değişimlerinde veya yeni araç takip cihazı satın almanız durumunda fiyat ve ger dönüşleri işinizin aksamaması için en önemli kriterler arasındadır.

Raporlama Seçenekleri

Raporlamalar kullanıcılar tarafından önemlidir. Araç takip sistemi ile araçların anlık konumlarını görmeniz kadar sürücülerin geçmişe dönük araç sürüş analizlerini raporlamanız gerekmektedir. Kullanıcı ara yüzünün basit ve kolay olması, raporların hızlı ve basit bir şekilde alabilmeniz. Raporların çıktılarını Excel veya farklı formatta alabilmeniz işlerinizin yönetimini kolaylaştıracaktır.