Gps Nedir ?

İngilizce “Global Positioning System” Kelimelerin kısaltılmış Türkçe olarak “Küresel Konumlandırma Sistemi” olarak tanımlanmaktadır. ABD savunma bakanlığına ait uydulardan Dünya üzerinde bulunan nesnelerin maksimum 3 metre sapma payı ile kesin ve net veriler alabileceğiniz bir yapıya sahiptir. Dünya üzerinde bulanan nesnelerin engel olmadan takip edilmesi ve dört adet uydu sayısından daha fazla uydulardan konum bilgisi alınması ile gerçekleşen uydu konum tespit cihazıdır. Sürekli olarak Dünya üzerinde bulunan nesnelerin 4 adet ve daha fazla uydu görmesi ile kesin yer tespiti yapılabilmektedir.

GPS Kullanım Amacı

GPS aslında Askeri amaçlı olarak kullanılmaya başlanmış 1980 yılından itibaren ise GPS sistemler sivil kullanıma da açılmıştır. Kullanıma açılması ile Dünya genelinde farklı nesnelerin takibi için Küresel konumlandırma cihazları geliştirilmiştir. Şirket kullanımları için araç takip cihazları, Personel ve İnsan takibi için kişi takip cihazları, Nesnelerin takibi için nesne takip cihazları gibi farklı ürün seçenekleri sunulmaya başlanmıştır. GPS Alıcıları takip edilen nesnelerin Dünya ya olan mesafesi enlem bilgisi boylam bilgisi zaman bilgileri ve hız bilgisi gibi birçok veri ile sizin noktasal tespit yapmanıza yardımcı olurlar. Uydular düzenli olarak GPS sinyalleri iletmektedir.

GPS Nasıl Çalışır ?

Alıcı GPS cihazları Uydular üzerinden gelen mesajları sürekli olarak almaktadır. İlk konum bilgisi ve sonraki konum arasındaki mesafeyi hesaplayabilir. Bu uzaklıklar ve uydusunun konumları konumlama denklemleri kullanılarak alıcının konumunu hesaplamak için kullanılır. İki noktadan alınan konum bilgileri ile nesnelerin hız ve yön bilgileri GPS tarafından tespit edilmektedir. Doğru bilgilerin GPS cihazlarından gelmesi için Minumum 4 Adet veya daha fazla uydudan bilgi alınması gerekmektedir. Bu sayının 4 altında olması durumunda nesnelerin konum bilgileri doğru olarak gelmeyecektir.

Yapısal anlamda GPS uydularının sayısı 24 adettir bu sayının 18 Adedi aktif olarak kullanılmakta geri kalan 6 adet uydu yedek olarak kullanılır. GPS Uyduların Dünya yüzeyine olan mesafeleri 20.000 Km. dir. Yörüngede bulunan uydular bu kadar yükseklikten geniş bir görüş açısına sahiptirler. GPS uyduları nesnelerin en az 4 uydu görebilecek şekilde yörüngede yerleştirilmiştirler.

GPS uyduları Yörüngede 7 mil hız ile hareket kabiliyetleri vardır. Bu hızları ile 12 saat içinde Dünya çevresinde dönüş sağlamaktadırlar. GPS uyduları enerjilerini Güneş enerjisi ile temin etmektedirler. Üretimleri esnasında en az 10 Yıl kullanımda kalmak üzere tasarlanmışlardır. Enerjilerin kesilmesi durumunda yörünge düzelmeleri için kendi bataryaları bulunmakta olup ayrıca itici roketlere sahiplerdir.

Gps Hangi Alanlar Kullanılır

Uçaklarda GPS alıcıları ile enlem, boylam, irtifa hızı gibi birçok veriye GPS üzerinden erişilmektedir. Yalnızca C/A kodunu çözebilen sivil veya ticari GPS alıcılarında hesaplamalar sonucu oluşabilecek hata payı yaklaşık 100 metredir. Bu değer P kodunu da çözebilen askeri GPS alıcılarında 1 6 metre civarına kadar düşer. Sistemin doğruluğunu daha da artırmak için değişik yöntemler kullanılır.

Denizcilikte; Gemilerin seyir halindeki hızları, yüksek ve enlem boylam gibi birçok bilgiye GPS uyduları üzerinden tespit edilmek için kullanılır. Kontrol merkezlerinden Gemilerin anlık konum bilgileri sürekli olarak takip edilmektedir.

Kişi ve Nesne Takibi; Kişilerin takip edilmesi için GPS uydularından destek alınmaktadır. Özellikle Yaşlı Alzheimer hastalığına yakalanan kişilerin konum bilgileri, Kurye dağıtımı yapan şirketlerin personel takibi vb. birçok noktada kişi takip sistemleri kullanılmaktadır. Ayrıca Değerli eşya ve bunun gibi birçok nesnenin de takibi GPS Takip Cihazları ile tam konum tespiti yapılmaktadır.

Araç Takip Sistemleri; Bireysel veya Kurumsal olarak tüketicilerin kullandığı Gps Cihazlarıdır. Araçlara montajı yapılan araç takip izleme cihazları ile araçların konum bilgileri GPS Uyduları üzerinden anlık olarak takip edilebilmektedir. Gps araç takip cihazları ile araçların anlık konum bilgilerin alınması, hız bilgilerinin görülebilmesi, kontak açma kapama bilgileri gibi birçok veri bilgisine GPS Uydu takip sistemi ile ulaşılabilmektedir. Sahada araçların organizasyonu ve araç yönetimlerini tek bir ekran üzerinden yapılabilme avantajı ile araçların kontrolü sağlanmaktadır. Gps Araç Takip Cihazı ile araçların saha kontrollerin sağlanmasının yanısıra sürücü davranışları araç kullanım verileri gibi birçok detay bilgiye Gps araç takip sistemi ürünleri ile ulaşılabilmektedir. Gps Araç Takip yazılımı üzerinden araçların gün içinde yapmış olduğu aktivite bilgileri detaylı olarak raporlama imkânı sağlanmaktadır. Satın alınacak Araç Takip Sistemi Fiyatları ile araçlar tüm gün detaylı olarak izlenebilmektedir. Gps Takip sistemi üzerinden ve 4 farklı uydudan gelen veri bilgileri ile araçlarınızı Filo takip sistemi ile anlık olarak takip edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir