İOT Nedir ?

İOT Nesnelerin internet üzerinden haberleşmesine kısaca İOT denilmektedir. İngilizce kelime anlamı olarak “internet of things” olarak ifade edilmektedir. İOT 1999 yılında  Kevin Ashton hazırlamış olduğu bir sunum içinde geçen İOT günümüzdeki teknoloji ile farklı bir vizyona geçmiştir. Önümüzdeki zaman diliminde internet kullanımı Mobil internet kullanımının da yaygınlaşacağı belirtilmektedir. Günümüzde mobil internet kullanımı masa üstü internet kullanımından daha yaygın bir hal almıştır. M2M teknolojisi ile artık nesnelerin kendi arasında haberleşmeleri günümüzde yaşanmaktadır. Örnek olarak araç takip sistemleri ve bu örnekleri çoğaltabilmek mümkündür.

Nesnelerin İnterneti Nedir ?

İOT ile nesneler kendi arasında haberleşebilmektedirler. Farklı lokasyonlarda olmaları Dünya üzerinde farklı bir noktada olması İOT ile haberleşmesine engel olmayacaktır. İOT içinde haberleşen nesneler kendi aralarında belirli bir protokol üzerinden bilgi alışverişi yapmaktadırlar. Farklı nesneler veya farklı protokoller olabilir İOT ile bu nesnelerin aynı noktada bulaşabilmesi ile nesnelerin iletişim hızlarının gelişmesi ve birbirlerine bağlanarak veri akışı sağlamaları sayesinde geleceğin teknolojisi oluşmaktadır. İOT ile örnek olarak siz eve gelmeden klimanızın çalıştırılması yâda uzaktan bahçenizin sulanması vb. Kısaca nesnelerin birbirleri haberleşebilmesi artık günümüzde uzak değil ve bu haberleşme ve internet çılgınlığı ile İOT gelecek yıllarda hayatımıza daha çok yer kaplayacaktır.

İot (Internet Of Things) Örnekleri

Akıllı evler; Akıllı telefonlar ile evinizde birçok nesneyi kontrol edebilirsiniz. İOT ile haberleşebilen nesnelere uzaktan komut gönderebilirsiniz. Örnek olarak bahçenin sulanabilmesi, ışıkların açılması veya kapanması, belli saat dilimlerinde ev ısıtmasının sağlanması vb. tüm işlemleri uzaktan yönetebilirsiniz.

Akıllı Top; Adidas ürünü olan bu akıllı top ile topun hızını, kaç atışınızın kaleye isabet ettiğini, hangi ayağınız ile topa vurduğunuzu vb birçok veriye ve bilgiye ulaşabilirsiniz.

Akıllı Şehir Uygulamaları; İOT uygulamaları artık şehirlerimizde Belediyeler tarafından uygulanmaktadır.  Trafikte bulunan araçların par yerleri, trafik sinyalizasyonları, atık yönetim hizmetleri gibi birçok alanda İOT kullanımı yaygınlaşmaktadır. Büyükşehirlerde Trafik çözümlemelerini nesneler arasında iletişim ile kontrol edilmektedir. Trafik yoğunluğu ve analizler İOT sayesinde haberleşmektedir. Şehircinde bulunan birçok Sensör üzerinden hava durumu, trafik yoğunluğu, otopark doluluk oranları vb. farklı analizler anlık olarak nesneler arasında iletişim ile sağlanmaktadır. Atık yönetimleri ile çöp konteyner doluluk oranları ve takip edilmesi için İOT teknolojileri ile yararlanılmaktadır.

Araç takip Sistemleri; Araç takip sistemleri M2M Data Hattı üzerinden haberleşmektedir. Araçların konum, hız, lokasyon bilgileri ve birçok veri bilgisi İOT üzerinden kullanıcılara analiz ve araçlarını takip etme imkânları sağlanmaktadır. Araçların uzaktan motorlarının durdurulması, araç içinde taşınan ürünlerin sıcaklık bilgilileri, hangi aracı hangi sürücünün kullandığı gibi birçok veri bilgisi İOT teknolojileri sayesinde raporlanıp anlık olarak takip edilmektedir.

Akıllı Hayvancılık; Hayvancılık sektöründe bulunan firmalar İOT üzerinden veri alışverişi yapmaktadırlar. Hayvanların bulunduğu alanın sıcaklık değerlerinin ölçülmesi, nem değerlerinin kontrol edilmesi, zararlı gaz analizlerinin yapılması gibi birçok veri sağlanmaktadır. Uzaktan nesnelere kontrol edilebilmesi sayesinde örnek olarak ısı değerinin belirlenen değer üstünde olması durumunda klima çalıştırılabilmesi, belirli saatler ışıkların yakılması gibi birçok nesneler arası iletişim İOT ile sağlanabilmektedir.

Tedarik Uygulamaları; İşletmelerde bulunan ürün stoklarının barkod ile giriş çıkış sağlanması durumunda Veri tabanında krtik stok oluşturulması ve nesneler arasında bulunan iletişim sayesinde siparişlerin verilebilmesi.

Rakkamlar ile İOT (Nesnelerin İnterneti)

Nesnelerin interneti nde Pazar sürekli büyümekte. RFİD ürünleride günümüzde 11.1 Milyar Dolar olan hacim 2020 yılında 21.9 Milyar Dolara çıkması öngörülüyor. Bunun yanısıra M2M (Makineler arası iletişim) sektöründe rekabet eden GSM firmaları Nesneler arasında internetin önümüzdeki yıllarda yaygınlaşacağını öngörerek 5 Milyar Dolar olan pazarın 2024 yılında 27 Milyar Dolara çıkmasını bekliyorlar. Birçok kuruluş Nesnelerin interneti (İOT) için gelecek yıllarında daha parlak olacağı ve Dünyanın İOT ile veri alışverişinin yaygınlaşacağını öngörmektedir.

İOT Uygulama Örnekleri

İOT uygulamaları Türkiye için detay olarak ilgili link den bilgi alabilirsiniz. Ev ve farklı İOT uygulamaları ile farklı alternatifleri görebilirsiniz. Uygulamalar akıllı kol saatlerinden, hareket sensörleri, akıllı diş fırçalarına kadar farkı nesnelerin interneti dünyasına bakabilirsiniz. Teknolojinin ilerlemesi ve M2M veri alışverişi ile çözümleri gelecekte çok daha farklı noktalara geçecektir.

0 cevaplar