M2M Data Hattı

M2M İngilizce anlamı ile “Machine to Machine” makineler arası iletişim olarak isimlendirilmektedir. Makinelerin kendi aralarında haberleşmeleri ve veri aktarımını M2M veri gönderim sim kartlar üzerinden gerçekleştirmektedir. Makineler kendi aralarında kablosuz olarak Veri gönderim hatları ile haberleşmesine kısaca M2M denilmektedir.

M2M ile araç takip cihazlarına takılı olan akıllı sim kartlar sayesinde Araç Takip Sistemi cihazları ile sunucular arasında M2M teknolojisi kullanılarak haberleşmeleri sağlanmaktadır. Isı takip sistemi ürünlerinde bir ortamın sıcaklık değerinin ölçülmesi ve bu değerlerin belirlenen Veri depolama alanlarına aktarılmasında M2M Data Hattı hatları ile gerçekleşmektedir.
M2M Araç Takip Sistemi ürünlerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Araçlarda takılı olan araç takip cihazları ile çalışan M2M data hatları araçların gün içinde yaptığı tüm aktivite hareketlerini araç takip cihazlarında gelen kontak açma kapama, bekleme, koordinat ve hız gibi birçok veri Sunuculara iletilmesinde M2M sim kartları kullanılmaktadır. Ayrıca araç takip sisteminde cihazlardan gelen araç takip aksesuarları takılı olmasında gene M2M makineler arası iletişim hatları kullanılmaktadır.

M2M Servis Sağlayıcıları

M2M Turkcell veri hatları veya M2M Vodafone data hatları olarak nesnelerin interneti uygulamalarında kullanılan GSM firmalarına ait hizmet alınan veri gönderim hatlarıdır. Turkcell ve Vodafone baz istasyonları ile izlenilmesi veya iletişim kurulması gerekli olan makineler arasında veri gönderimini sağlamaktadırlar. Farklı M2M tarife paketleri ile GSM operatörleri tarafından satışa sunulmaktadır. Farklı limit ve paketlerde sunulan M2M data hatları kullandığınız hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Data paketleri 5 MB başlayarak – 15 GB kullanıma kadar farklı paket seçenekleri vardır. Örnek olarak araç içi kamera için 4 GB M2M data paketi kullanmanız gerekirken araç takip sistemi paketi için 5 MB bir paket sizin için yeterli olacaktır.

M2M Hattı ile veri nasıl aktarılır ?

İzlenmesi gerekli olan makinelerin içinde bulunan M2M hatları ile veriler ilk önce baz istasyonuna bir paket olarak gelmektedir. Bu işlem cihazların veri sıklığına göre değişmektedir. Örnek araç takip sistemi ürünlerinde kontak açık durumunda 1 dakika olan veri sıklığı farklı bir üründe veri gönderme süreleri uzun olabilir. Baz istasyonu üzerinden Sunuculara izlenen makine ve nesnelerde gelen veri bilgileri aktarılmaktadır. M2M Veri gönderim hatlarından sunuculara gelen bilgiler Database kısmında düzenlenerek ayrı tablolara yazdırılır. Kullanıcılar web veya Mobil platformlardan bu verilere 7/24 kesintisiz olarak ulaşırlar.

M2M Bileşenleri


M2M data hatları takip ve izlenmesi gerekli olan ürünlerden aldıkları verileri aktarmaktadırlar. RFİD üzerinden okunan kar İD bilgileri, araç takip cihazlarından gelen araç data bilgileri, Mobil POS cihazlarında yapılan işlem bilgileri, sera veya sıcaklık ölçümü yapılan noktalarda sıcaklık nem vb. birçok veri bilgisini aktarmaktadırlar. Bu yapı ile senkronize bir şekilde sürekli ve düzenli olarak veri aktarımlarını sağlamaktadırlar.

Hangi Alanlarda Kullanılır


M2M data veri gönderim hatları farklı teknolojik cihazlar arasında veri gönderimi için kullanılmaktadır. Farklı sektörlerde ve farklı amaçlar için kullanılan M2M Hatları ile makineler arasında iletişim sağlanmaktadır.
Akıllı Araç Takip Sistemleri; Filo takip Sistemi ve izleme yönetimi olarak kullanılan M2M Veri gönderim hatları ile araçların anlık konum bilgilileri, gün içinde yapılan kilometre bilgileri, hız bilgisi, kontak bilgileri gibi birçok veri dataları M2M Araç Takip Sistemi cihazlarından gelen veri bilgileri ile takip edilmektedir. Bu avantajı ile araçlarda yakıt tüketimi başta olmak üzere şirket operasyon yönetimine büyük katkı sağlamaktadır.

Tarım Alanında; Özellikle çiftlik, sera ve tarım alanlarında M2M hatları üzerinden veri gönderimleri sağlanmaktadır. Toprağın nem oranı, sıcaklığı vb. bilgiler, seralarda kümes hayvanlarının ışık düzenlenmesi ve sıcaklık değerlerinin ölçümleri gibi birçok veri bilgisi teknolojik alt yapı ile gerçekleştirilmektedir.


Sağlık Sektöründe; Hastaların veri bilgileri ve anlık durumları izlenebilmektedir. Hastalar düzenli olarak kontrol sağlanarak acil durumlarda anlık müdahaleler yapılabilmektedir.


Bakım ve Kontrol Amaçlı; otomasyon sistemlerinde verilerin okunması, aydınlatma işlemleri, sulama sistemleri vb. farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Uzaktan tüm cihazların yönetilmesi telemetri ürünleri ile sağlanmaktadır.


Akıllı Ev Sistemleri; Akıllı ev sistemlerinde M2M data hatları üzerinden iletişim sağlanmaktadır. Jaluzilerin açılması, bahçenin sulanması, aydınlatmaların uzaktan kontrolü gibi birçok detaylı işlem M2M data hatları ile yapılmaktadır.


Araç Takip Sistemlerinde; M2M veri gönderim hatları yoğun olarak GPS Uydu araç takip sistemi ürünlerinde kullanılmaktadır. Araçların tüm veri bilgileri M2M Veri gönderim hatları ile anlık olarak sunuculara iletilir. Kullanıcılar web ve mobil arayüzler üzerinden araçların hareket bilgileri detaylı takip ederler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir