M2M Nedir ?

M2M Makineler arası iletişim demektedir. Teknolojinin gelişmesi ile artık makineler kendi aralarında haberleşebilmektedir. Kablosuz veri transferi ile üretimden, sağlık sektörüne, lojistik gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Araç takip sistemlerinde M2M veri gönderim hatları ile iletişim sağlanmaktadır.

M2M Makineler arası iletişim demektir. Kablosuz olarak veri iletişim sağlanması ve istenilen nesnelerin takibi yapılaması büyük bir yeniliktir. Günümüzde artık aygıtlar kendi aralarında haberleşebiliyorlar. Örnek olarak araç takip sektöründe kullanılan M2M (Machine to Machine) veri gönderim hatları ile araçların lokasyonlarının, hız bilgileri, günlük km gibi birçok veri bilgisi M2M hatları üzerinden araç takip sistemi sunucularına veriler aktarılmaktadır.

Sistem Nasıl Çalışır?

Takip edilmesi veya iletişim sağlanması gerekli olan nesneler M2M veri gönderim kanalları ile takip edilmektedir. İzlenmesi gerekli olan nesneler veri bilgilerini sürekli olarak M2M hatları üzerinden izleme yapılacak sunuculara veriler aktarılmaktadır. Ayrıca uzaktan farklı komutlar gönderilerek cihazlar yönetilebilmektedir.

Araç Takip Kullanımında M2M

Araç takip cihazlarında veri göndermesi için kullanılmaktadır. Araçlar hareket halinde ve kontak kapalı durumunda sürekli olarak konum bilgileri GPS Uyduları üzerinden almaktadırlar. Aldıkları bu veri bilgilerinin kablosuz olarak M2M hatları üzerinden araç takip yazılımı sunucularına aktarılmaktadır. Veri gönderim sıklığı her araç takip cihazı için ayrı ayrı tanılama yapılabilir.

Uygulama Alanları

M2M veri gönderim ve makineler arası iletişim sadece araç takip sektöründe değil Enerji sektöründe sayaçların izlenilmesi, Sağlık sektöründe aşı dolapların uzaktan sıcaklık kontrolleri, Endüstride çalışan üretim cihazlarının ne kadar süre çalıştığı ve verimlilikleri, Akıllı binalarda uzaktan yönetim ve kontrol gibi birçok faklı ama içim M2M teknolojisi kullanılmaktadır.

M2M nedir nasıl çalışır ?

Ülke Ekonomisine katkı ve yeni bir Pazar

M2M uygulamaları ile Türkiye ekonomisine katkı sağlanmakta olup ayrıca yeni bir Pazar oluşumuna imkân vermektedir. Elektrik sayaçlarındaki M2M teknolojisi le uzaktan okunmasında bile %8 gibi oranda kaçak elektrik kullanımı engellenmektedir. Ayrıca özellikle araç takip sektöründe M2M kullanımı şirketlere ciddi oranda katkı sağlamaktadır. Yakıt ve bakım maliyetlerin azalması sayesinde küçümsenmeyecek ölçülerde işletmelere avantaj sağlamaktadır.

Gelecekte M2M ile haberleşen cihaz sayısı katlanarak artacaktır. 150 milyon uzaktan yönetilebilecek cihaz olması ve mevcuttu bu cihazların ortalama %10 luk kısmı izlenebilmektedir. Buda gelecekte M2M pazarının daha büyümesi anlamına gelmektedir.

0 cevaplar