Mobil Abone Sayısı 80 Milyon Üzerinde

Türkiye Mobil abone sayısı 80 Milyon üzerine yaklaşmıştır. Ulaştırma Bakanı Cahit Turan mobil abone sayısında yılın ikici diliminde 77,8 milyon aboneden 80,810 aboneye ulaştığının bilgisini vermiştir. BTK kurumunun Pazar verileri ve sektöre yönelik değerlendirmeleri sunmuştur.

Haberleşme sektörünün düzenli büyümeye deva ettiğini ve 2018 yılında da bu büyümenin sürdürüldüğüne dikkat çekti. Elektronik gelişmenin düzenli olarak devam ettiğinden bahseden Bakan sektör göstergelerine bu büyümenin yansıdığını söyledi. Sektöre sürekli olarak yatırım yapıldığını dile getiren Bakan Cahit Turan 2 milyar liranın üstünde bir yatırım yapıldığını, topla gelirin 14,4 milyar lira olduğunun bilgisini verdi.

Mobil haberleşme sektöründe 452 farklı işletmecinin haberleşme hizmeti sunmak için 798 yetkilendirme hizmeti verdiklerinin bilgisi verdi. Geçen senenin sonunda 77,8 milyon Mobil abone sayısının bu yılın ilk yarısında 79,5 milyon olduğunu sabit telefon abone sayısının 11,5 milyona ulaştığının bilgisi verdi.

1 Nisan 2016 yılında 4,5 G Abone sayısının sürekli olarak artışını sürdüğünü ve 68,1 milyon aboneye yükseldiğinin bilgisini verdi. 4,5 G abonelik hizmetinden faydalanan kişi sayısı 37 milyona ulaştığını vurguladı.

0 cevaplar