Motorsiklet Takip Cihazı Özellikleri

Motosiklet takip sistemi araç takip cihazlarından farklı özelliklere sahip olan ürünlerdir. Araçlarda bulunan besleme üniteleri (akü) daha yüksek beslemeye sahip olduğundan motosikletlerde standart araç takip cihazları kullanılmaktadır.

Motosikletlerin çalınmasının engellenmesi ve akülerin araçlara göre daha küçük olması nedeni ile Bataryalı motosiklet takip cihazı ürünleri kullanılmaktadır. Ayrıca ürünlerin içinde bulunan G-Sensör ile motosikletlerin kontak kapalı durumunda ve hareketsiz durmasında veri gönderimi minumum seviyede ve güç tüketimi orantılı olarak kullanılmaktadır. Bu avantajı ile uzun süreli veri gönderimi sağlanmaktadır.

Sistem Nasıl Çalışır ?

Motosiklet takip sistemleri uydu üzerinden haberleşmektedir. 24 farklı uydulardan minimum 4 adet uydu görmesi gerekmektedir cihazların. Uydudan alınan koordinat bilgileri, hız, kontak vb. farklı bilgiler cihazların içinde bulunan M2M data hatları ile takip sistemi yazılım sunucularına aktarılmaktadır. M2M hatlar üzerinden gelen veri bilgileri motor takip cihazı protokolü ile çözümlenerek Veri tabanına kayıt edilmektedir.  Kullanıcılara verilen şifre ve kullanıcı adı ile web üzerinden ve mobil uygulamalardan sisteme giriş yaparak izleyebilirler.

Motorsiklet Takip Sistemi Çalışma Mantığı

Motorsiklet Takip Sistemi Çalışma Mantığı

Uyku Modu (G-Sensör)

Motosiklet takip sistemi içinde bulunan G-Sensörü ile daha uzun bir süre bataryanın aktif olması sağlanmaktadır. Normal standart bataryalı cihazlarda cihazlar kendi beslemesi üzerinden ver vermektedir. G Sensör ile kullanılan yeni nesil Motosiklet takip sistemleri sayesinde siz motosikletin kontağını kapatmanız durumunda cihaz uyku moduna geçecektir. Bu süreç ile batarya ömrü normal standart motor takip sistemine göre çok daha uzun bir zaman dilimi aktif olarak kalacaktır. Motor hareket etmesi durumunda G-Sensörü sayesinde motor uyku madundan çıkarak aktif olarak veri göndermeye başlayacaktır

Batarya

Motor takip cihazları içinde bulunan Lityumion pil sayesinde cihazların sunucu ile bağlantısı sürekli olarak güncel tutulmaktadır. Bu avantajı ile kontak kapalı durumunda cihazların veri gönderim sıklığı çok daha uzun süre aktif olarak veri gönderebilmektedir.

Alarmlar

Raporlama seçenekleri ile gün içinde yapılan hareket bilgileri, bekleme süreleri, hız bilgileri, kontak açma ve kapatma noktaları ve zamanları Motosiklet takip sistemi raporlama ekranlarından detaylı bilgiler alınabilmektedir. Ayrıca raporlamaların tümü Excel veya PDF dokümanlar ile sistem üzerinden raporlar bilgisayarlarınıza indirilebilmektedir.

Mobil Uygulamalar

Mobil uygulamalar sayesinde GPS Motor takip cihazı takılı olan motorların tüm veri bilgileri mobil uygulamalar üzerinden takip edilebilir ve izlenebilir. Motoruma götür butonu ile motorun son konum bilgisine haritalar üzerinden bulunduğu noktaya gidebilirsiniz.

 • G-Sensör

  G-Sensör ile motosikletin ani duruş, ani kalkış ve şerit değişikliklerini raporlayabilirsiniz.

 • Batarya

  Ürün içinde bulunan Lityoum ion pil ile uzun süreli veri gönderimi sağlar

 • Veri Sıklığı

  Açı ve gidilen mesafeye göre veri gönderim sağlanmaktadır. Bu avantajı ile motorsikletin yönünde örnek 15 derece açı değişiminde bilgi aktarılmaktadır.

 • Uyku Modu

  Ürün uyku modu özelliği ile uzun süreli olarak veri gönderimine imkân vermektedir. Kontak kapatıldıktan sonra uyku moduna geçer ve kontak açılması veya darbe algılanmasında motosiklet takip cihaz aktif durumda veri gönderime başlar

 • Çekilme Alarmı

  Motosikletin kontak kapalı durumda çekilmesi durumunda sistem üzerinden uyarı bilgileri alabilirsiniz.

 • Su Geçirmez Özellik

  Ürün su geçirmez özelliği ile uzun süreli kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır.

0 cevaplar