Sahadan Veri Toplama Sistemleri (SCADA)

Üretim yapan kurumlar sektörlerinde rekabetçi koşullar içinde ticari hayatlarını sürdürmektedirler. Bu döngü içerisinde rekabet edebilmek ve rakiplerinin bir adım önünde durabilmek için giderlerinin kontrol altına alınmasının yanısıra Üretim alanlarının da verimliliğinin ölçümlenmesi ve izlenebilmesi İşletmelere katkı sağlamaktadır.

Üretim Verimliliği için makinelerin izlenebilmesi ve yönetilebilmesi ve üretim planlarının reel olarak gerçekleşmesi iş verimliliği artırmaktadır. Endüstri 4.0 hayatımıza geçmesinden bu yana Makinelerin iletişimi çok daha etkili olarak kullanılmaktadır. İOT çözümleri arasında olan Üretim makinelerinden Veri Toplama hakkında bilgi ve yapılacaklar konusunda fikir sahibi olmanız açısından detayları sizlerle paylaşmak istedik.

Makinelerden Veri Toplama

İşletmenizde bulunan Üretim makineleri üzerinden veri toplayabilmek ve bu verilerin analiz edilebilmesi ve raporlanması sayesinde Üretim verimliliğinin paralel olarak artması doğru orantılıdır. Üretim verimliliği ile iş verimliliğinin analiz edilmesi ve belirlenen kertilerde Üretim makinelerinin çalışma performanslarının izlenebilmesi ve ölçümlenmesi, otomasyon üzerinden verilerin alınması İOT uygulamaları arasındadır.

Üretim Yönetim Sistemi Senaryoları

Üretim veri toplama yazılımları ve donanımları ile farklı raporlar ve senaryolar oluşturabilirsiniz. Üretim makinelerinden online olarak alınacak verilerin işlenmesi ve belirlenen kriterler dışında yapılacak üretimler üzerinden tüm veri bilgisini raporlayabilirsiniz.

Üretim veri Toplama yazılımı üzerinden kriterler belirleyebilirsiniz. Makinelerin gün içinde ne kadar üretim yapabileceğini, maksimum fire miktarını vb. kriterler için alarmlar oluşturabilirsiniz. Üretim Yazılımı ekranlarında ayrı ayrı makinelerin duraklama süreleri ve üretim miktarları için limitler tanımlayabilirsiniz. Örnek bir Üretim Makinenizde saat bazlı üretim miktarı olarak 1.000 birim tanımlayabilirsiniz. Makinenizin belirlemiş olduğu saat aralığında 800 Birim üretmesi durumunda anlık olarak bilgilendirme alabilirsiniz. Bildirimler sayesinde Üretim Sahasından Veri Toplama bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Üretim Sahasından Veri Nasıl Toplanır?

Üretim sahanızda bulunan makinelerden düzenli olarak veri bilgileri alınır. Üretim makinelerinin verimlilik bilgileri cihaz üzerinde bulanan PLC modülleri üzerinden haberleşmektedir. PLC üzerinden gelen veri bilgileri Üretim Veri Toplama Cihazları üzerinden düzenli olarak haberleşmektedir.

PLC üzerinden düzenli olarak gelen veriler Üretim veri toplama cihazları üzerinden veriler işlenir. İşlenen veriler Veri Toplama cihazları içinde bulunan haberleşme birimleri ile (Wifi, GSM Hattı) üzerinden sunuculara aktarılır.

Sunuculara gelen veri bilgileri Yazılım Veri tabanına kayıt edilir. Makinelerden gelen bu veriler kullanıcılara verilecek olan kullanıcı adı ve şifreleri ile web ve mobil uygulama ekranlarından anlık olarak izlenebilmesine olanak verir.

Üretim Sahasından Hangi Veriler Alınabilir?

Üretim sahsından bulunan Üretim makinelerinden farklı veriler toplanabilir. Makinelerin üretim miktarları, makinelerin arıza bilgileri, fire oranları, çalışma süreleri ve daha faklı veri bilgileri aktarılabilmektedir. Makinelerin teknik donanımlarına göre bu veri bilgileri değişkenlik göstermektedir. Üretim İzleme Takip Otomasyonları ile tüm veri bilgilerine anlık olarak ulaşabilirsiniz.

0 cevaplar