Yakıt Tüketimi Azaltacak Kurallar

Yakıt Tüketimi günümüzde işletmelerde en fazla gider kalemini oluşturan unsurların başında gelmektedir. Yakıt litre fiyatlarının yüksek olması özellikle büyük şehirlerde oluşan yoğun trafik, araçların şirket personeli tarafından şahsi işler için kullanılması vb. birçok sebepten dolayı araçlarda yakıt tüketimlerinin beklenen den daha yüksek maliyetler ile karşılaşmanızı sağlamaktadır.

Turuncu Araç Takip Sistemi

Araç takip Sistemi ürünleri özellikle şirket araçlarında yakıt tüketimlerini azaltabilecek kriterleri sağlamaktadır. Araç takip cihazı ürünleri ile beraberinde satıl alabileceğiniz Canbus Yakıt Kontrol Üniteleri ve Mazot Depo Kapakları araçlarınızın yakıt tüketimlerini kontrol altına alabilmeniz için sizlere benzersiz özellikler sunmaktadır.

Saha operasyon süreçlerinizde Canbus ve Motor Depo Kapakları ile araçların yakıt tüketimlerini raporlama ve bildirim özellikleri ile anlık olarak takip edebileceğiniz gibi geçmişe dönük olarak araç takip sistemi yazılımı üzerinden alacağınız raporlar ile takip edebilirsiniz. GPS Araç Takip Sistemi raporlama ekranlarında belirlediğiniz gün ve saatelere göre raporlar alabilir ve aldığınız raporları Excel dosyaları olarak bilgisayarınıza aktarabilir ve analizler sağlayabilirsiniz.

Canbus Yakıt Kontrol Sistemleri

Canbus yakıt kontrol sistemleri ile özellikle yüksek tonajlı araçlarda uygulanan çalışmalar ile araçların yakıt tüketimleri kontrol altına alınabilmektedir. Araçların yaptığı tüketimleri litre bazında olarak düzenli bir şekilde ölçümlenmektedir. Ayrıca Canbus üzerinden alınan gerçek reel kilometre bilgileri ile araçların 100 kilometre de kaç litre yakıt tükettiği analiz edilebilir. Motor parametre bilgileri de alınabilen Canbus Yakıt Kontrol Kitleri ile araçlardan çalınma olasılığı yüksek olan yakıtların seviye tespitleri sağlanabilmektedir. Canbus Kataloğunu BURADAN inceleyebilirsiniz.

Tüm süreç içinde Canbus üzerinden gelen veri bilgileri sizin belirlemiş olduğunuz limitler dışında oluşacak değerlerde sistem üzerinden anlık olarak mail veya SMS ile bildirimler sağlanabilmektedir. Web ve Mobil Uygulamalar üzerinden anlık olarak tüm süreleri takip edebilirsiniz.

Turuncu Araç Takip Sistemleri

Mazot Depo Kapakları

Yakıt çalınmalarının en sık yaşandığı nokta ise Mazot Depolarından hortum ile çalınan Mazotlar oluşturmaktadır. Yüksek tonajlı araçlarda Daf, Scaina, Volvo vb. araçlarda iki farklı depo kullanıldığından yakıt çalınmaları en sık karşılaşılan durumlar arasındadır. Mazot Depo Kapakları içinde bulunan filtreleme yapıları ile hortum girmesini engellemekte olup mazot çalınmalarını önüne geçmektedir. Mazot Yakıt Depo Kapakları araç takip sistemi ürünleri ile entegre olarak çalışması sayesinde mazot çalınmalarını engelleyebilirsiniz. Mail ve SMS bildirimleri ile anlık olarak bilgilendirme alabilirsiniz.

Yukarda bahsettiğimiz başlıklara Araç Takip Sistemi ürünleri ile yapılabilecek Mazot Çalınmasını engelleyebilecek çözümlerdir. Araç Takip Sistemi Fiyatları hakkında detaylı bilgi için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Bunu yanısıra araçlarınızda Yakıt Tüketimlerini Azaltabileceğiniz Sürücü ve diğer unsurların iyileştirilmesi sayesinde işletmenizde ekonomi sağlayabilirsiniz.

Yüksek Hız

Yüksek hızlarda araç kullanmak yakıt tüketimi artıran unsurlar arasındadır. Yüksek hızlarda araç kullanımı yüksek yakıt tüketimlerine sebep olacaktır. Örnek olarak 90 km de giden bir araç ile 120 km ile giden bir araçlarda hız yapılmasından dolayı yakıt tüketimi artacaktır. Araç takip sistemi cihazları ile araçlarınıza hız limit tanımlayarak yüksek hızlarda araç kullanımlarında anlık olarak bildirimler alabilirsiniz.

Kaliteli Yakıt Kullanımı

Kalitesi yüksek olmayan yakıt kullanımı özellikler aracınızın motor ömrünün yanısıra araçlarınızın daha fazla yakıt tüketimi ve motor deformasyonuna neden olacaktır. Bu nedenle Yakıt tüketimi azaltmak istiyorsanız bildiğiniz Yakıt istasyonlarından araçlarınıza yakıt alınız.

Ani Kalkış ve Ani Fren Yapmayın

Ani fren ve ani kalkışlar araçlarda yakıt tüketimi etkileyen en büyük unsurlardır. Büyükşehirlerde Trafik yoğunluğunun olduğunu düşünüldüğünde yoğun trafik’de araç kullanımda yakıt tüketimi artmaktadır. Ani Kalkışlar ve Ani duruşlarda bu kullanıma eklendiği zaman aracınızın yakıt tüketimi artacaktır.

Trafik yoğunluğunu olmadı yerlerden gideceğiniz noktaya gitmeniz Google veya Yandex gibi navigasyon uygulamaları sayesinde trafik yoğunluğu az olan yerleri tercih etmeniz araçlarınızda yakıt tüketimini azaltacaktır.

Araç Bakımlarının Düzenli Yapılması

Yüksek yakıt tüketimini tetikleyen diğer bir etken ise araçların bakımsız olmasıdır. Araçların bakımszı olması veya düzenli bakım yapılmamasından dolayı araçlarda yüksek yakıt tüketimleri oluşmaktadır. Hava filtersi, Buji, Yağ değişimi gibi standart olan bakımların özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Klima Kullanımı

Araçlarda klima kullanımı yakıt tüketiminin %3 – %4 arasında artış olmasına sebep verecektir. Havaların çok sıcak olduğu zamanlarda ihtiyacınız kadar olan dereceye geldiğinde otomatik ayarlama yaparak daha az yakıt tüketimine ulaşabilirsiniz. Klima kullanımında minumum seviyede açarsanız yakıt tüketiminde etkileri yüksek olacaktır.

0 cevaplar