Araç Takip Sistemi

Araç Takip Sistemi avantajlarından nelerdir. Fiyatları, Özellikleri merak ettiğiniz her detay!

Araç Takip Sistemi

Araç takip sistemi nedir? Nasıl çalışır, avantajları, özellikleri nelerdir? Fiyatları ne kadar? Araç takip sistemleri neden gerekli, montaj nasıl oluyor?

Araç takip sistemi işletmelerin karlılıklarını sağlayan ürünler. Peki, araç takip sistemi nedir? Çalışma prensibi nasıl? Bağlantısı nasıl yapılır? Muhasebe kaydı, Araç takip sistemi fiyatları ne kadar? Nerelerde kullanılır? Neden gerekli? Firma seçiminde dikkat etmeniz gerekenler, yorumlar ve daha fazlası…

Özellikleri, Raporları, modelleri nelerdir. İşletmenize araç takip sistemi satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Araç Takip Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Araç takip sistemi nedir nasıl çalışıAraç takip sistemi nereye takılır? Ne işe yarar? Bağlantısı nasıl yapılır? Çalışma prensibi nedir?

Araç Takip Sistemi Nedir?

Araç takip sistemi cihazları Kısaca GPS uyduları üzerinden Dünya üzerinde bulunan nesnelerin konum bilgilerinin takip edildiği IOT ürünleridir. IOT nedir diyecek olursak “Nesnelerin interneti” yani akıllı cihazların birbiri ile iletişime geçerek verilerin transfer edilmesi ve komutlar gönderilerek birbirleri ile haberleşmesidir.

Çalışma Prensibi

Dünya yörüngesinde GPS Uyduları bulunmaktadır. Araçlara veya takip edilmesi gerekli olan nesnelere takılan araç takip cihazları düzenli olarak GPS uyduları üzerinden konum bilgilerini almaktadırlar. Aldıkları bu konum bilgileri araç takip sistemi cihazı içinde bulunan Sim Kart üzerinden düzenli olarak veri göndermektedir. Gelen bu veriler Araç Takip Sistemi Yazılımları üzerinden kullanıcılara raporlar olarak sunulmaktadır.

Aracın neresine takılır?

Farklı model ve çeşitlerde birçok araç, kamyon vb. taşıtlar mevcuttur. Araç takip cihazı montajında araç marka modele göre değişkenlik göstermektedir. Her araç modelinde takip cihazları farklı yerlere kurulmaktadır.

Bağlantısı Montajı nasıl yapılır?

Standart Araç takip cihazı bağlantısı 3 kablo ile yapılmaktadır. Araç içinden alınacak sürekli besleme (akü), şase ve kontak kablosu ile standart araç takip sistemi montaj yapılır. Bu montaj süresi ortalama 20 -25 dakika sürmektedir. Aksesuar ürünler eklenmesinde montaj süreleri uzayabilir.

 

Neden araç takip sistemi gerekli?

Neden Araç Takip Sistemi

Araç takip sistemi neden ihtiyaç? Sorusunun cevabı.. Saha ekiplerinizi kontrol edebiliyor musunuz? Araç Bakım giderleri ve yakıt kontrolü sağlayabiliyor musunuz? Kısaca saha verimliliğinizi artırmak istiyorsanız bu soruların hepsine EVET diyorsanız Araç takip sistemi ürünlerine ihtiyacınız var!

Araç takip sistemi işletmenizde araç bakım maliyetlerinin kontrolü, araç yakıt giderlerinin kontrolü, personel verimliği ve müşteri memnuniyetinin en üst seviyede olması açısından araç takip sistemi cihazları işletmeler için gerekli bir teknoloji ürünüdür.

Özellikle Filo yönetimi araç takip sistemi ile çok daha verimli bir şekilde kontrol edilmektedir. Araç bakım giderlerinin geçmişe dönük Excel dosyaları halinde raporlanması, personelin görev dağılımlarının kontrolü ve kilometre kontrolü gibi birçok rapor ile işletmenize verim sağlayabilirsiniz.

Avantaj ve Faydaları Neler?

Araç Takip Sistemi Faydaları

Araç Bakım Giderleri

İşletmelerde en büyük gider kalemlerinden biriside araç bakım giderleridir. Araç takip sistemi ile kilometre kontrolü, mesai dışı araç kullanımı ve güzergâh dışı kullanımların raporlanması sayesinde bakım giderleri kontrol altına alınır.

Yakıt Kontrolü

Özellikle yüksek tonajlı araçlarda Canbus yakıt kontrol ürünleri ile araçların yakıt giderleri kontrol altına alınmaktadır.

Saha Operasyon Yönetimi

Araç takip sistemi olan araçların anlık konum bilgileri sayesinde Saha ekip yönetiminde verimlilik başta olmak birçok

Araç Takip Yatırım Aracımı?

Araç Takip Geri Dönüşümü

Yatırım geri dönüşümü? Amortisman oranı, Demirbaş mıdır?

Araç takip sistemler aslında uzun süreli yatırım aracı olarak düşünülmesi gerekmektedir. Araç giderlerinin günümüzde yüksek ücretler olmasından dolayı bu giderlerin kontrol edilmesi için gerekli bir teknolojik üründür. Birçok avantajı sayesinde işletmelerde araç giderlerinin kontrolü sağlanmakladır.

Nasıl Geri Dönüşüm sağlıyor

Örnek olarak aracın fazla kilometre yapmasının kontrol edilmesi sayesinde aşağıda bulunan birçok madde sizin için işletmenize karlılık sağlayacaktır.

  • İkinci el araç satışında düşük km nedeni ile daha yüksek fiyatlara satılabilmesi.
  • Araç bakım giderlerinde azalma
  • Lastik değişimlerinin daha uzun süreli olması
  • Kaza riskinin daha az olması

Ve birçok nedenden dolayı araç takip cihazları kendi maliyetinin geri dönüşümünü sağlayan cihazlardır.

Yatırım Geri Dönüş Süresi

Araç takip mobil Uygulama Demo

Ortalama bir araç takip cihazı fiyatı 24 aylık hizmet dâhil olmak üzere 2021 yılında Data sim kart + araç takip cihazı + Kurulum dâhil olmak üzere 900 Türk Lirası ücretlere sahiptir.

900 Türk Lirası 24 aylık bir hizmet olup 900 TL / 24 ay olarak böldüğünüzde aylık cihaz maliyeti 37,50 Türk Lirası gibi bir aylık maliyet oluşmaktadır. Bu maliyete KDV dâhil olduğunuz düşünürseniz 31.77 TL. matrah olacak ve ayrıca muhasebe amortisman kayıtları ile size maliyeti ortalama 25 Türk Lirası gibi ücretleri bulacaktır.

Bir aracın sadece bir günlük yakıt maliyetini hesaplayalım isterseniz…

Ortalama bir binek araç şehir içinden 100 kilometrede 6 Litre yakıt tükettiğini düşünelim tabiki Kamyon veya Çekici gibi araçların tüketimlerinin farklı olacağını düşünün. Ortalama günlük 150 Kilometre yal yaptığını ve ayda 20 gün çalıştığını düşünelim.

Bunun sonuncunda 1 araç bir aylık sürede toplam 3.000 Kilometre yol kat edecek olup yakıt tüketimi ise 100 kilometre / 6 Litre = 0,06 Litre kilometre başında tüketim olup 0,06 Litre x 3.000 Kilometre = aylık 180 Litre demektir.

Maliyetine baktığınızda 180 Litre x 6,61 Litre fiyatı = 1.189 Türk Lirası yakıt maliyeti oluşmaktadır. Bu yakıt maliyetinde araç takip sistemi üzerinden kilometre kontrolü yaparak sadece %10 Tasarruf etmiş olmanız durumunda aylık 118 Türk Lirası ekonomi sağlarsınız.

Bu hesaplama ile araç takip sisteminin tamamı ile bir yatırım aracı olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca bakım ve operasyonel kısımları da eklediğinizde araç takip sistemi faydaları bu rakamların çok daha fazla üzerinde olacaktır.

Araç Takip Sistemi Fiyatları

Araç takip FiyatıAraç takip ücretleri ne kadar? Montaj ücreti, Data (Sim Kart) fiyatları, sonraki yıllarda ödenecek ücret? Servis hizmeti ne kadar? Bireysel satın alma, Aylık ücretleri varmı?

Araç takip sistemi cihazlarına iki türlü şekilde sahip olabilirsiniz. Dilerseniz 12 ay veya 24 aylık hizmet süreleri olarak veya Kiralama yöntemi ile araçlarınızı takip edebilirsiniz. Dilerseniz satın alma modelleri nasıl oluyor bunlara bakalım. Araç takip Fiyat araştırması yazımız ilgilinizi çekebilir.

Satınalma Ücretleri

Araç takip sistemi satınalma fiyatları alacağınız hizmet süresine göre değişmektedir. 12 veya 24 aylık araç takip fiyatı paketlerinden seçim yapabileceğiniz gibi daha uzun süreli satınalma modellerini tercih edebilirsiniz. Ürünü satın aldıktan sonra sonraki yıllarda araç başına Sunucu Ücreti ve Sim Kart (Turkcell – Vodafon) Veri Gönderim ücreti talep edilmektedir.

Ürün paket fiyatları 2021 yılı için ortalama olarak 24 aylık hizmet süresi için 900 Türk Lirası – 1.100 Türk Lirası arasında ücretleri vardır.

Paket içinde neler dâhil?

Satınalma modelinde ürün fiyatının içinde araç takip cihazı 24 aylık kullanım, Data hattı, montaj dâhil olup bu süre boyunca ekstra bir ücret ödemezsiniz. Sadece araç değişimlerinde servis destek ücreti alınmaktadır.

Montaj nasıl yapılıyor?

Araç takip sistemi kurulum ve montajı ortalama 20 dakika sürmekte olup montaj sonrasında size verilecek olan kullanıcı adı ve şifresi ile araçlarınızı Web ve Mobil uygulamalar üzerinden anlık olarak takip edebilirsiniz.

Sonraki yıllarda Ücret Nedir?

Sonraki yıllarda ödeyeceğiniz ücret yazılım sunucu hizmet bedeli ve araç takip sistemi cihazı içinde bulunan sim kart bedelidir. Bu hizmet ücretleri her yıl yenilenmektedir.

Ürün modelleri ve özellikleri için Araç Takip Modelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kiralama Ücretleri

GPS araç takip cihazlarını dilerseniz kiralama hizmeti olarak kullanabilirsiniz. Kiralama ücretleri aylık olarak ödenmekte olup hizmet aldığınız süre boyunca araç takip cihazı aylık kiralama ücreti ödemelisiniz.

Cihaz Mülkiyeti Kime Ait?

Kiralama süresi boyunca cihaz mülkiyeti araç takip cihazı kiraladığınız firmaya ait olup kiralama süresi bitiminde ilgili firmaya ürünleri tam ve eksiksiz teslim etmeniz gerekmektedir. Detaylı bilgiyi Kiralık araç takip sistemi yazımızda inceleyebilirsiniz.

Bireysel Araç Takip Sistemi Fiyatları

Bireysel olarak da aracınızı takip edebilirsiniz. Tek bir kullanıcı veya birden fazla kullanıcı ile Wev ve Mobil uygulamalardan araçlarınızı anlık takip edebilir Hırsızlığa karşı güvenliğe alabilirsiniz. Bireysel araç takip sistemi fiyat teklifi için satış temsilcilerimiz ile görüşebilir uygun ve ekonomik ürünlere sahip olabilirsiniz.

Turuncu ayrıcalıklarını
Keşfetmek için çok yakınsınız!

Ücretsiz Demo şifresi için
Formu doldurabilirsiniz.